Nejčastější dotazy - Aqua Zumba

 

Bude mi  58 let, je pro mě Aqua Zumba vhodná?

Ano, Aqua Zumba je vhodná pro všechny věkové kategorie. Lekce navštěvují dvanáctileté slečny, ale i ženy, kterým je přes šedesát.

 

Je choreografie Aqua Zumby podobná se Zumbou?

Ano, choreografie jsou si velmi podobné. Cvičení Aqua Zumba® je přizpůsobeno odporu vody, který je 12x větší, než odpor vzduchu. To, co vypadá jednoduše na suchu, už nemusí být jednoduché ve vodě a naopak.

 

Lekci jsem navštívila tento týden poprvé, ale cvičení bylo pro mě málo dynamické, spíš jsem pozorovala, jak mám cvičit, než se věnovat při cvičení posilování.

Během první lekce se spíš soustředíte na jednotlivé cviky, které se ale často opakují a snadno si je osvojíte. Z první lekce však můžete odejít s pocitem, že cvičení pro vás bylo málo intenzivní, protože se soustředíte více na choreografie, než na přesný pohyb. Pokud však jednotlivé choreografie zvládnete,  můžete se při dalších lekcích zaměřit na dynamické, intenzivní cvičení s posilováním.

 

Probíhá cvičení jako kurz, nebo se mohu přidat kdykoliv během roku?

Lekce můžete začít navštěvovat kdykoliv.

 

Mám velkou nadváhu, je pro mě cvičení vhodné?

Ano, cvičení ve vodě je často jedinou vhodnou variantou cvičení při nadváze, obezitě. Voda vás nadnáší, nezatěžujete klouby, díky odporu vody posilujete svalstvo více než na suchu.

 

Necvičila jsem několik let, ráda bych to napravila. Nemám ale žádnou kondici, budu cvičení zvládat?

Ano, cvičení určitě zvládnete, můžete si ho přizpůsobit své kondici.  Lekce s oblibou navštěvují i ženy, kterým je přes šedesát let, kterým nevadí, pokud „nedotáhnou“ nějaký cvik, ale cvičí pro dobrou náladu.

 

Chtěla bych začít chodit cvičit, ale stydím se, cvičíte za provozu?

Stydět se nemusíte, cvičíte ve vodě a nikdo vás nevidí : ) A pokud přece jen někdo přihlíží, tak pozoruje instruktorku na suchu. :)

 

Je cvičení nějak rozděleno pro ty, co mají kondici a ty, kteří ji nemají?

Ne, cvičení je pro všechny. Lekce s oblibou navštěvují i fitness instruktoři pro zvýšení své kondice, ale i ti, kteří předtím nikdy cvičit nechodili. Intenzitu cvičení si ve vodě můžete jednoduše regulovat. Je dobré si například vyzkoušet i různé hloubky vody, jinou zátěž budete mít v hloubce po prsa, jinou v hloubce, kdy máte pod vodou i ramena. Díky možnosti regulace odporu vody je cvičení vhodné opravdu pro všechny, můžete ho přizpůsobit své aktuální kondici.

 

Cvičení mi připadne příliš pomalé / rychlé, co s tím?

Střídání rychlejších a pomalejších rytmů je pro spalování velmi důležité. Co pro jednoho cvičícího znamená rychlé, pro druhého může znamenat pomalé.Vzhledem k tomu, že voda nadlehčuje a díky setrvačnosti proudu vody se můžete nechat takzvaně "vozit" a cvičení se pak může zdát hodně pomalé. Čím větší vložíte do cvičení sílu proti odporu vody, tím více dochází k intenzivnímu cvičení a posilování svalstva bez zatížení kloubů. Pocity z cvičení, že jste se neunavili a nezahřáli, jsou způsobené z malé intenzity cvičení.

 

Jsem těhotná, mohu navštěvovat lekce Aqua Zumba?

Ano, cvičení ve vodě je pro těhotné velmi vhodné. Výskoky můžete nahradit jiným pohybem, který je pro miminko i pro vás přijemný, například vlněním, protažením.

 

Jsem po operaci kolene, můžu cvičit Aqua Zumbu?

Při cvičení vás voda nadnáší, nezatěžujete klouby, posilujete a zpevňujete svalstvo. Cvičení v případě zdravotních problémů konzultujte se svým lékařem.

 

Mám problémy s páteří a časté blokády, je pro mě Aqua Zumba vhodná?

Ano, cvičení je pro vás velmi vhodné. Při cvičení proti odporu vody zpevňujete svalstvo bez zatěžování páteře, zapojujete hluboký stabilizační systém, který je oporou vaší páteře. Kontraindikací je akutní stav, jakmile odezní, velmi vhodné je cvičení ve vodě jako rehabilitace. Svůj zdravotní stav a možnost cvičení konzultujte se svým lékařem.

 

Jsem neplavec, mohu navštěvovat lekce?

Ano, cvičení probíhá v mělké až přechodné vodě, hloubku vody si regulujete podle vaší fyzické zdatnosti, někomu vyhovuje voda pod prsa, někomu po ramena. Čtvrthodinové plavání na lekci můžete nahradit relaxací v bazénu.

 

Mohu navštěvovat lekce se svou dcerou, které je 7 let?

Věk na cvičení vašeho dítěte je na vašem posouzení. Každé dítě je jinak soustředěné a s jinými zájmy. Podmínkou je samostatnost dítěte a odpovídající hloubka vody ke cvičení maximálně po ramena. Zjistěte si, zda na bazénu, kde máte zájem o cvičení, odpovídá hloubka vody i pro vaše dítě.

 

Co si mám vzít sebou na cvičení?

Na cvičení nepotřebujete nic jiného, než kdybyste si šla zaplavat. Nejpohodlnější jsou jednodílné plavky (nejsou ale podmínkou), ručník, mýdlo, případně šampon.

 

Je Aqua Zumba vhodná i pro muže?

Ano, cvičení je vhodné opravdu pro všechny. Pokud máte rád fitness, tanec a vodu ve spojení s dobrou náladu, Aqua Zumba je pro vás tím pravým. Trend, kdy tyto lekce navštěvují i muži, se konečně dostal i do ČR.

 

 

Máte nějaký dotaz, na který jste nenašli odpověď? Kontaktujte nás na lekcích, emailem na zumbanasbavi(zavinac)seznam.cz.